সংকিট নহয় সজাগ হওকঁ


Source of the pic- google

(Stay safe, eat healthy, sleep properly, take care of your mental health, engage yourself with your favorite activities, do yoga or exercise, develop your skills.)

সাম্প্ৰতিক সময়ত কৰোনা ভাইৰাছে সৃষ্টি কৰা ত্ৰাসে সমগ্ৰ মানৱ জাতিৰ বাবেই যি সংকট কঢ়িয়াই আনিছে, সেইয়া আমাৰ সকলোৰেই পৰিলক্ষিত হৈছে। এইখিনি সময়ত নিজকে মানসিক বাঢ়ে সুস্থ কৰি ৰখাটো খুবেই প্ৰয়োজনীয়, কিয়নো মানসিক শক্তি সবল হৈ থাকিলেহে আমি শাৰিৰীক ভাৱেও এখন যুদ্ধ কৰিবলৈ শক্তি লাভ কৰিম। লকডাউনৰ এই সময়চোৱাত সকলোৱেই নিজৰ ঘৰতে থাককচোন। কোনো ধৰনৰ প্ৰয়োজনীয় কাম নাথাকিলে কোনেও বাহিৰলৈ যাতে ওলাই নাযায়, তাৰ বাবে সমাজৰ এজন সুস্থ ব্যক্তি হিচাপে আপুনি নিজেও কথাষাৰ পালন কৰক আৰু আন দহজনকো কওকঁ। সাম্প্ৰতিক সময়ত অসমত ভয়াবহ ৰূপত কৰোনা ৰোগী বাঢ়িব ধৰিছে, গতিকে এই কথাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি আপুনি যাৱতীয় যিখিনি সাৱধানতা, সেইখিনি পাৰে মানে গ্ৰহণ কৰক। সমাজত এনে এচাম লোক আছে, যিসকল বৰ্তমানেও এই ভয়ংকৰ মহামাৰীৰ বিষয়ে জ্ঞাত নহয়, যাৰ বাবে সংক্ৰমণ তেওঁলোকৰ দ্বাৰাও বিয়পাৰ সম্ভাবনা আছে।গতিকে এই মহামাৰীৰ বিষয়ে,আমি যিসকল জ্ঞাত, তেনে লোক সকলক ভালদৰে বুজাই দিয়াটো আমাৰ কৰ্তব্য, সেইয়াও কিন্তু সম্পূৰ্ণ সামাজিক দূৰত্ব বজাই ৰাখিহে।

কৰোনা ক’ত, কেনেদৰে, কিহৰ মাধ্যমেৰে সংক্ৰমণ হব পাৰে আমাৰ জীৱনলৈও,হয়তো ঘৰতে থকা স্বত্বেও আমাৰ বাবে সেইয়া বৰ্তমানে এক ডাঙৰ প্ৰশ্ন হৈ পৰিছে। গতিকে এইখিনি সময় সংকিট হৈ কাম কৰাৰ সময় নহয়। মাত্ৰ প্ৰতিটো সময়তেই সকলোৱেই সজাগ হৈ থাকি আন দহজনকো সজাগ কৰি ৰখাৰহে সময়। মানসিক অৱস্থা সুস্থ সবল কৰি ৰাখিবলৈ আমি নিজকে যদি ভাল পোৱা কামবোৰেৰে ব্যস্ত কৰি ৰাখো, তেনেহলে বহুখিনি সকাহ পাব পাৰি। কোনোবাই ৰান্ধি ভাল পায়, ৰান্ধক, কোনোবাই সাহিত্যৰ চৰ্চা ভাল পাই, কৰক, নতুবা সংস্কৃতি ভাল পোৱাসকলে সংস্কৃতিৰে চৰ্চা কৰক, মুঠতে নিজক মানসিক ভাবে সুস্থ কৰি ৰাখিবলৈ যত্ন কৰক।

মাস্ক, ছেনিটাইজাৰ এইসমূহৰ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ পাহৰি নাযাব। ঘৰৰ বাহিৰত খোজবোৰ সজাগ হৈহে আগবঢ়াই দিব।
সংকট কালচোৱাত সংকিট নহয়, সজাগ হওকঁ।

ঘৰতে থাকক,সুৰক্ষিত হৈ থাকক😄।

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s