মাজ ৰাতি কেতেকী (MAJ RATI KETEKI-an amazing Assamese film)

“মই যেতিয়া সেউজীয়া ঘাঁহ আছিলো আছিলো তেওঁ মোৰ ৰঙা বেলিটো আছিল।” – মাজ ৰাতি কেতেকী। ” When I was green grass, he was my red sun.”

(National award winning amazing Assamese film. Available on Netflix.)

সমগ্ৰ বিশ্বতে এতিয়া কৰোনাৰ তাণ্ডৱ। আমিবোৰে কটাইছো এটা বন্দীত্বৰ জীৱন, যি মানৱ জীৱনৰ বাবে সচাঁকৈয়ে এক জটিলতাৰ সময় হৈ পৰিছে। মানসিক ভাৱে নিজকে সৱল কৰি ৰাখিবৰ বাবে সেয়েহে বহুলোকেই নিজকে ব্যস্ত কৰি ৰাখিছে ভালপোৱা কামসমূহেৰে। ঠিক সেইদৰে ময়ো ৰাখিছো।লকডাউনৰ সময়চোৱাত উপভোগ কৰা কেইবাখনো কথাছবিৰ ভিতৰত এখন অন্যতম হৃদয়স্পৰ্শী(heart touching film) কথাছবি হ'ল- স্বনামধন্য অভিনেতা(prominent actor) আদিল হুচেইন অভিনীত এখনি সুন্দৰ অসমীয়া কথাছবি "মাজ ৰাতি কেতেকী"। কথাছবি খনৰ পৰিচালক ডা: শান্তনা বৰদলৈ। পূৰ্বতে তেওঁৰ "দঁতাল হাতীৰ উঁয়ে খোৱা হাওদা" উপন্যাস খনৰ আধাৰত নিৰ্মিত "অদাহ্য" আৰু এতিয়া "মাজ ৰাতি কেতেকী" দুয়োখন ছবিয়েই একো একো খন কলাত্মক ছবি।

ৰাষ্ট্ৰীয় সন্মান বুটলিবলৈ সক্ষম হোৱা "মাজ ৰাতি কেতেকী" ছবিখনে সমাজৰ বহু কেইটা দিশক সুন্দৰভাবে দাঙি ধৰাৰ লগতে অতীত আৰু বৰ্তমানৰ দৃশ্য সমূহক সমান্তৰালভাৱে দৰ্শকৰ আগত উপস্থাপন কৰিছে। জীৱনৰ বাটত শৈশৱ কালৰ সময়চোৱাই কিদৰে প্ৰভাৱ পেলাই, সমাজৰ সকলো শ্ৰেণীৰ লোকৰ বাবে যে জীৱন সংগ্ৰামৰ সংজ্ঞা বেলেগ বেলেগ, আদি বহুবোৰ কথাৰ সংমিশ্ৰণে আৰু সুন্দৰ প্ৰকাশভংগীয়ে কথাছবি খনক অধিক আকৰ্ষণীয় কৰি তুলিছে‌। তাতেই আকৌ ছবিখনৰ চিনেমেট্ৰোগ্ৰাফী, সংগীত ব্যৱস্থাপনা, দৃশ্যগ্ৰহণ, আদিও বহু উচ্চ মানদণ্ডৰ‌।

ছবিখনৰ মুখ্য চৰিত্ৰ প্ৰিয়েন্দু হাজৰিকাই প্ৰায় ১০ বছৰৰ বিৰতিৰ মূৰত অসমলৈ অহাৰ পিছত তেওঁৰ মানস পটত শৈশৱৰ ঘটনাৱলী কিদৰে ভাঁহি আহিছে আৰু বৰ্তমানটোক তেওঁ কিদৰে গঢ়িছে সকলোবোৰ কথাই যেন একো একোটা অৰ্থ বহন কৰিছে।মুঠতে কথাছবিখনে সচাঁকৈয়ে মোৰ হৃদয় স্পৰ্শ কৰি গ'ল। সাধাৰণ ঘটনাৱলীৰ অথচ সেইসমূহৰে এক অসাধাৰণ উপস্থাপন শৈলী। এনে কথাছবিয়ে অসমীয়া বোলছবি জগতলৈ সচাঁকৈয়ে আশাৰ বতৰা কঢ়িয়াই আনিছে৷ ছবিখনৰ কেইটামান ভাল লগা সংলাপ-

১.সন্দেহ আৰু সত্যৰ বোজা আমি সকলোৱে কঢ়িয়াও।
২. প্ৰিয়জনৰ বিষয়ে সত্য লিখিবলৈ হ’লে কলিজাত বৰফ জমা হয়৷
৩. কিয় তুমি পুৰষ্কাৰ নোপোৱা কিতাপবোৰ নপঢ়া নেকি?
৪. নকল কৰি কিতাপ লিখিব পাৰি, সাহিত্যিক হব নোৱাৰি।
৫. মই যেতিয়া সেউজীয়া ঘাঁহ আছিলো, তেওঁ মোৰ ৰঙা বেলিটো আছিল।
কথাছবি খন নোচোৱা সকলে এবাৰ চাব। সচাঁই নিজৰ জীৱনৰ কিছু মূহূৰ্তক বিচাৰি পাব। মুঠতে হৃদয়ত সাঁচ বহুৱা এখন অসমীয়া ছবি।

(Watch the fim, it is an amazing story.)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s