কৰোনা ভাইৰাচৰ আতংক আৰু কিছু উপলব্ধি

সাম্প্ৰতিক সময়ত সমগ্ৰ বিশ্বৰ বাবেই ভয়াবহতা কঢ়িয়াই অনা কৰোনা ভাইৰাচে এক ভয়ংকৰ ৰূপ ধাৰণ কৰি মানৱ জাতিটোক কেনেদৰে কোঙা কৰি পেলাইছে, সেইয়া আমাৰ সকলোৰে দৃষ্টিগোচৰ হৈছে। বিশ্বৰ প্ৰায় প্ৰতিখন দেশেই কম বেচি পৰিমাণে এই ভয়াৱহতাৰ সন্মুখীন হৈছে। এই ভাইৰাচবিধ ৰোধিব পৰাকৈ বৰ্তমানলৈকে কোনো ধৰণৰ শক্তিশালী ঔষধ আবিষ্কাৰ হোৱা নাই। দুই এখন দেশত আবিষ্কাৰ হৈছে যদিও বিশ্বব্যাপী ইয়াৰ প্ৰচাৰ সম্ভৱ হৈ উঠা নাই। এই ভাইৰাচবিধ ইমানেই মাৰাত্মক যে যিকোনো বস্তুৰ জড়িয়তেই ই মানৱ দেহলৈ এজনৰ পৰা আন এজনলৈ সহজেই সংক্ৰমণ হয়। আজি সমগ্ৰ বিশ্বতে দপদপাই থকা বহুকেইখন উন্নত দেশতেই এই ভাইৰাচ বিধে উপদ্ৰৱ চলাই দেশসমূহৰ অৱস্থা অতিকৈ সূচনীয় কৰি তুলিছে। কোঙা কৰি পেলাইচে দেশসমূহৰ অৰ্থনীতি। তেনে ক্ষেত্ৰত ভাৰতবৰ্ষ তথা ভাৰতৰ দৰে আন আন উন্নয়নশীল আৰু অনুন্নত দেশসমূহ কেনেধৰনৰ পৰিস্থিতিৰ সন্মুখীন হৈছে বা অনাগত সময়ত কেনে এক পৰিস্থিতিয়ে বিৰাজ কৰিব তাক কল্পনা কৰিবলৈও ভয় লগা অৱস্থা হৈছে।
চীন দেশৰ ওৱান চহৰৰ এক বজাৰ অঞ্চলত এই ভাইৰাচ বিধৰ প্ৰথম সৃষ্টি হৈছিল বুলি তথ্য পোৱা গৈছে যদিও বৰ্তমানেও এই বিষয়ে বহু পৰীক্ষা নিৰীক্ষা চলাই থকা হৈছে যে প্ৰকৃততে এই ভাইৰাচবিধৰ উৎপত্তি ক’ত, কেনেদৰে হৈছিল। বিভিন্ন সূত্ৰই সদৰি কৰিছে যে এই ভাইৰাচ বিধৰ উৎপত্তিৰ কথা বহু কিতাপ-আলোচনীত হেনো বহু বৈজ্ঞানিকে আগতেই উল্লেখ কৰিছিল। মুঠতে এইবিধ ভাইৰাচৰ উৎপত্তিয়ে মানৱ সভ্যতালৈ যি দুৰ্যোগ কঢ়িয়াই আনিছে সেইয়া সঁচাই বৰ নিৰ্মম। আজি বিশ্বৰ চৌপাশে কেৱল মৃত্যুৰ ঘণ্টাহে বাজি থকা পৰিলক্ষিত হৈছে। নিজৰ আপোনজনক হেৰুওৱাৰ হৃদয় বিদাৰক দৃশ্যবোৰে সকলোৰে বুকু কপাই তুলিছে। সকলো দেশতে বন্ধ কৰি দিয়া হৈছে জনসমাগমৰ স্থলীসমূহ। আজি যেন সকলো জাতি- ধৰ্ম, হিংসা-বিদ্ৰোহ, বিভেদ আদিক আওকাণ কৰি প্ৰত্যেকজনেই প্ৰাৰ্থনা কৰিছে মাত্ৰ বিশ্ব শান্তিৰ অৰ্থে। সকলোৰে মনত এটাই আশা পুৰণি পৃথিৱীখন ঘূৰাই লাগে। এই বিশ্বব্যাপী চলি থকা ত্ৰাসৰ পৰা মুক্তি লাগে সমগ্ৰ বিশ্বকে।
অৱশ্যে এই ভাইৰাচবিধে যেন আমাক বহু কথাই শিকাইছে। আমি যদি ২২ মাৰ্চৰ সেই বিশেষ দিনটোলৈকে মন কৰো,অৰ্থাৎ যিদিনা গোটেই দিনটোৰ বাবেই ১৪৪ ধাৰা জাৰি কৰা হৈছিল সমগ্ৰ ভাৰতবৰ্ষতে আৰু প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে সমগ্ৰ ভাৰতবাসীকে নিজ নিজ ঘৰৰ পৰাই সন্ধিয়া ৫ বজাত জনসাধাৰণৰ সেৱাত বৰ্তী থকা প্ৰশাসনিক বিষয়া, চিকিৎসা কৰ্মী আদি লোক সকলক উৎসাহ যোগাবলৈ কৈছিল , সেই ক্ষণটোৱেই হয়তো বহু কথাই কৈ গৈছিল। সেইদিনটোতে শুনিবলৈ পাইছিলোঁ গাৱঁৰ প্ৰতি ঘৰ মানুহৰ ঘৰতে ৫ বজাৰ লগে লগেই বাজি উঠা ডবা, কাহঁ আৰু ঘণ্টাৰ শব্দ। বিভিন্ন মাধ্যম সমূহৰ জড়িয়তে দেখিছিলো নগৰ অঞ্চলসমূহতো প্ৰায় তেনে এক পৰিৱেশেই। অৱশ্যে এচামে লোকে আকৌ এইটোকে লৈ বহু উদ্ভদালিৰ সৃষ্টি কৰাও দেখা গৈছিল। হয়তো সেই লোকসকলৰে এচামৰ এই ভাইৰাচবিধৰ ভয়াৱহতাৰ সম্পৰ্কে জ্ঞানৰ অভাৱ নতুবা তেওঁলোকে আনক দেখিয়েই তেনেদৰে ওলাই আহিছিল ঘৰৰ বাহিৰলৈ। সি যি কি নহওক এজন সুস্থ নাগৰিক হিচাপে আমাৰো এটা দায়িত্ব আছে যে এনে লোকসকলক কেনেদৰে সজাগ কৰিব পাৰি সেই বিষয়ত ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰাটো। এই ভাইৰাচ বিধ যে কিমান ভয়াৱহ সেই বিষয়ে তেওঁলোকক জ্ঞাত কৰোৱাতো।
সকলো ক্ষেত্ৰৰে ঋণাত্মক দিশ বিচাৰি ফুৰাটো যেন বৰ্তমান সময়ত মানৱ সভ্যতাৰ এটা বৈশিষ্ট্য হৈ পৰিছে। আমি কিয় প্ৰত্যেক কথাৰে ঋণাত্মক দিশটোৰ প্ৰতিহে বেচিকৈ ধাৱমান হব ধৰিছো, সেইয়া এক ডাঙৰ প্ৰশ্ন। যিদিনাই মানুহে ধনাত্মক দিশবোৰকো সমানে বিচাৰি ওলিয়াই আনিব হয়তো ঋণাত্মক দিশবোৰে ৰাজত্ব কৰিবৰ বাবে সুবিধাই নাপাব। কেৱল ঋণাত্মক দিশবোৰকেই খুচৰি থকাৰ বাবেই হয়তো পৃথিৱীখন ধ্বংসৰ গৰাহলৈ গতি কৰি আছে। সেয়েহে মাত্ৰ সেই দিনটোৰ কথালৈয়ে যদি আমি ভাৱি চাওঁ দেখিম যে প্ৰকৃতিয়ে কিমান শান্তিত জিৰণি লৈছিল। চাৰিওফালৰ প্ৰদূষণবোৰ স্তব্ধ হৈ পৰিছিল, চৰাই মাতবোৰে চৌদিশে শান্তিৰ বতৰা কঢ়িয়াই আনিছিল, বহুত দিনৰ মূৰত ঘৰৰ সকলোৱে মিলি ভাৱৰ আদান- প্ৰদান কৰিছিল,সেই পুৱাটো যে কিমান ধুনীয়া আছিল। প্ৰতিটো দিনেই যদি এনেদৰে মধুৰ হ’লহেতেন হয়তো পৃথিৱীৰ পৰা ভয়াৱহতাসমূহো নোহোৱা হ’লহেতেন। সচাঁকৈয়ে এটা ভাইৰাচে আমাক বহু কথাই উপলব্ধি কৰাইছে। আজি ধৰ্ম আৰু ভগৱানৰ নামত চলি থকা বজাৰখনেও মুক্তি পাইছে। যেন পবিত্ৰ হৈ পৰিছে বিশ্বৰ প্ৰতিটো মন্দিৰ, মছজিদ আৰু গীৰ্জা, কিয়নো তাত নাই এতিয়া জীৱশ্ৰেষ্ঠৰ সমাগম। মুক্ত হৈছে ভগৱান বহু মিছা অপবাদৰ পৰাও।এতিয়া সমগ্ৰ বিশ্ববাসীৰে অপেক্ষা মাথো এই ভাইৰাচৰ ত্ৰাস অন্ত হোৱালৈ। সকলোৱে মিলি যদি যাৱতীয় ব্যৱস্থাবোৰ গ্ৰহণ কৰি এই ভাইৰাচৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়া হয় মানৱ জাতিৰ নিশ্চয় জয় হব। তাৰ বাবেই লাগিব একতা আৰু সজাগতা আৰু এই একতা আৰু সজাগতাক নিজ নিজ গৃহৰ পৰাই আমি পালন কৰাটো নিত্যান্তই প্ৰয়োজনীয় এইসময়চোৱাত। এই ত্ৰাসৰ সময়ত ঘৰতে থাকক, নিজৰ পৰিয়ালৰ লগতে পৃথিৱীখনকো এই ৰোগৰ পৰা মুক্ত হোৱাত সহায় কৰক। লগতে যিসকল প্ৰশাসনিক সেৱা, চিকিৎসা সেৱা আদি আন আন সেৱা আগবঢ়োৱা লোক আছে তেওঁলোকক উৎসাহ যোগাওঁক নিজ গৃহৰ পৰাই।

শৰ্মিষ্ঠা ৰাজগুৰু
সাংবাদিকতা আৰু গণসংযোগ অধ্যয়ন কেন্দ্ৰ
ডিব্ৰুগড় বিশ্ববিদ্যালয়

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s